• Mimar Sinan Mahallesi 1420/3 Sokak, Ezgi Sağlık Sitesi, No:18 Daire 10, Alsancak/İzmir

Sıkça Sorulan Sorular

Sık Sorulan Soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz. Aklınızdaki soru aşağıda varsa, sorunun üzerine tıklayınız, cevap açılacaktır. Sorunuz aşağıda yer almıyor ise, iletişim formunu doldurarak bana gönderebilirsiniz.

Antidepresanlar bağımlılık yapar mı?

Antidepresanlar bağımlık yapmaz. Antidepresan ilaçların bırakılma döneminde bazen ortaya çıkabilen ruhsal ve fiziksel belirtiler hastalar tarafından sanki ilaca bağımlı olmuş gibi algılamalarına neden olabiliyor. Bağımlılık yapıcı ilaçlar renkli reçete sistemi ile kontrole tabidir.

Antidepresanlar beyin hücrelerine zarar verir mi?

Antidepresanlar beyin hücrelerine zarar vermez. Ancak depresyon hastalığı beyin hücrelerine zarar verir. Depresyonun tipine, şiddetine, süresine, genetik yatkınlığa uygun antidepresan tedavisi ile düzelen hastaların beyin hücrelerinin zarar görmesi durabilir ve hücreler eski sağlıklı haline gelebilir.

Antidepresanlar intihar riskini arttır mı?

İntiharların sayısız nedeni vardır. İntihar için en güçlü risk etmeni psikiyatrik hastalıklardır ve intihar edenlerin büyük bir kısmanda psikiyatrik bir hastalık bulunmaktadır (% 90’a yaklaşan bir oran). Psikiyatrik hastalıklar arasında da depresyonun yaşam boyu yaygınlığı (prevalansı) % 15 olduğu için depresyon hastalığına bağlı intihar en önemli bir nedenlerden biridir. Antidepresanların intiharı artırdığı ile ilgili bazı uyarıların yapılması sonrası (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’in 2004 yılında yaptığı uyarı) ile ergenlerde SSRI türü antidepresanların daha az kullanılması ile ergenlerde intihar oranları artmıştır. Yani depresyonun tedavisi için antidepresan ilaç kullanımına bağlı intihar değil tam tersi antidepresan ilaç tedavisi azaltıldığı için intihar oranları artmıştır. Daha sonraki çalışmalarda antidepresanların intihar oranların azalttığı bulunmuştur. Hekim tarafından uygun antidepresan ilaç kullanımı ve sıkı gözlem ile birçok depresyon hastası intihar etmekten çok büyük oranda vazgeçmektedir. Yani antidepresanlar intihar oranlarını arttırmamakta, tam tersine intihar oranlarını azaltmaktadır.

Psikiyatri ilaçları ile alkol alınabilir mi?

Alkol ile psikiyatri ilaçlarının birlikte alınması hiç tavsiye edilmez. Hem psikiyatri ilaçları hem de alkol beyin işlevlerini etkilediği için olumsuz etkileşimler olabilir.

Hamilelikte psikiyatri ilacı kullanılabilir mi?

Hamilelikte psikiyatri ilaçları (tabi ki her türlü ilaç için de geçerli) kullanmaktan kaçınmaya çalışmakla birlikte eğer ilaç dışı başka bir seçenek kalmadıysa (ilaç dışı tedavi işe yaramadıysa/yaramayacaksa, acil durum varsa, hastalığın ağırlığı vs), kullanılması planlanan ilaç ile ilgili son literatür bilgileri eşliğinde anne baba ve hekim birlikte ilaç kullanımının olası yarar ve zararlarını tartışarak bir karara varabilirler.

Üst